„Futbol ściśle tajny” w Warszawie


Piłka nożna jest w stanie jednoczyć ludzi – niezależnie od miejsca zamieszkania, wyznawanej religii czy kultury. Między innymi takie przesłanie niesie film dokumentalny pt. „Futbol ściśle tajny”, wyemitowany 11 maja w Warszawie podczas 9. Planete + Doc Film Festival.

Obraz opowiada o pierwszym w historii meczu piłki nożnej kobiet zorganizowanym w Iranie oraz poprzedzających go przygotowaniach. Zagrać miały żeńska drużyna narodowa Iranu oraz drużyna z berlińskiego Kreuzbergu. Do końca filmu nie wiadomo jednak, czy mecz się odbędzie – inicjatywa na każdym kroku spotyka się z licznymi podejrzeniami, urzędniczymi absurdami czy też, w najlepszym wypadku, biernym oporem. Pokazanie przygotowań do spotkania stało się również pretekstem do poruszenia tematu przestrzegania praw człowieka oraz sytuacji kobiet w Iranie – m.in. podczas meczu muszą być ubrane w spodnie, bluzy z długimi rękawami oraz chusty na głowach. Co więcej, na stadionie nie może przebywać żaden mężczyzna!

Po projekcji odbyła się debata pt. „Piłka w polityce czy polityka w piłce”, w której udział wzięli: Ayat Najafi – reżyser filmu „Futbol ściśle tajny”, Jacek Purski ze stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, Seweryn Dmowski – politolog Uniwersytetu Warszawskiego oraz Iryna Magdysh – redaktorka ukraińskiego magazynu „Ji’. Moderatorem dyskusji został dziennikarz sportowy Michał Pol. Uczestnicy byli zgodni – piłka nożna to ogólnoświatowy fenomen, za pomocą którego można inspirować pozytywne zmiany społeczne. Poruszone zostały również kwestie chuligaństwa, rasizmu i antysemityzmu na stadionach, a także sytuacji na Ukrainie i możliwym bojkocie UEFA Euro 2012 w tym kraju.