Ponad 2200 drużyn piłkarskich zagrało dla kobiet


Ponad 2200 drużyn złożonych z profesjonalnych zawodników, ale też starszych i młodszych fanów piłki nożnej wybiegło w niedzielę, 8 czerwca, na boiska w całym kraju. W ponad 750 miejscowościach rozegranych zostało przeszło 1100 Wielkich Meczów w ramach ogólnopolskiej inicjatywy sportowej II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej. Sympatycy futbolu grali nie tylko dla zabawy i sportowej satysfakcji, ale też dla zdrowia kobiet. W tym roku wydarzenie połączone zostało bowiem ze społeczną akcją „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi” realizowaną wspólnie z Federacją Stowarzyszeń Amazonki. W każdym województwie podczas piłkarskich zmagań zarówno kobietom, jak i mężczyznom rozdawano „Różowe Kartki”. Mają one zachęcać panie do wykonania badań pozwalających na wczesne wykrycie nowotworu piersi, a jednocześnie angażować panów w profilaktykę tej choroby.

 

- Drugiej edycji Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej nie można odmówić ogromnego sukcesu. Ponad trzykrotnie pobiliśmy wyniki z ubiegłego roku – nie tylko w liczbie meczów, ale i drużyn, które zmierzyły się na boiskach w całym kraju. Do walki o zdrowie kobiet włączyły się setki miejscowości z 16 województw. Dziękujemy wszystkim za udział w naszej akcji. Już teraz zachęcamy też do uczestnictwa w kolejnej edycji, tym bardziej, że znów zamierzamy grać dla pań - mówi Krzysztof Bąk, prezes Fundacji Piłka jest Piękna, organizującej II Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej.

 

- W całej Polsce podczas Wielkich Meczów Amazonki wspólnie z przyjaciółmi piłki nożnej rozdały tysiące „Różowych Kartek”. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć kobietom, że warto przyjść na badania mammograficzne, bo pokonując swój strach mogą wygrać zdrowie i życie. Ale na tym akcja się nie kończy, bo od 9 czerwca do 14 lipca kartki będą przekazywane również elektronicznie, by przez tych kilka tygodni zachęcić jeszcze więcej pań do profilaktyki raka piersi – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, ambasadorka społecznej akcji „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi”.

 

II Dzień Przyjaciół Piłki Nożnej odbył się pod honorowym patronatem Andrzeja Biernata, Ministra Sportu i Turystyki, Bartosza Arłukowicza, Ministra Zdrowia, a także Polskiego Związku Piłki Nożnej. Patronat nad wydarzeniem objęły też Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich. Ambasadorami akcji zostali Ewa Pajor, polska piłkarka, Przemek Świercz, kapitan reprezentacji Amp Futbol Polska i Krzysztof Golonka, mistrz świata w Trikach Piłkarskich z 2011 roku. Na liście osób popierających akcję znaleźli się też premier Donald Tusk, Zbigniew Boniek, Michał Listkiewicz, Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Przemysław Tytoń, Damien Perquis, Dorota Zawadzka, a także Dariusz Dziekanowski i wiele innych znanych osobistości.

 

Ambasadorami akcji „Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi” oprócz Krystyny Wechmann są Łucja Bielec, założycielka i prezes Fundacji „SOS Życie”, Elżbieta Radziszewska, Poseł na Sejm RP, a także znani dziennikarze Iwona Schymalla, Paulina Czarnota-Bojarska oraz Tomasz Kammel. Koordynatorem akcji na całą Polskę ze strony Amazonek jest Anna Jasińska z Poznańskiego Towarzystwa Amazonki.