Piłka jest Piękna 1939-45


Futbol uważany jest za najpopularniejszy sport w Polsce, jednak mało kto zna historię polskiej piłki. Kibicom szczególnie mgliście rysuje się obraz polskiej piłki w najcięższym historycznie czasie – podczas II wojny światowej. Dzięki akcji „Piłka jest Piękna 1939-45” pragniemy przybliżyć społeczeństwu sylwetki odważnych piłkarzy, działaczy i kibiców, którzy mimo ogromnego ryzyka, z jakim wiązało się uprawianie sportu w czasach okupacji, nie porzucili swoich pasji.

 

Przez cały okres II wojny światowej trwały w Polsce rozgrywki piłkarskie. Mimo wszystkich trudności i okrucieństwa tamtych czasów znaleźli się piłkarze, którzy mieli motywację i siłę, aby stworzyć równoległy świat rywalizacji i walki na zupełnie innym poziomie. Grających w czasach wojny piłkarzy cechowało wyjątkowe morale, rycerskość, poszanowanie przeciwnika i przepisów. Kontuzje zdarzały się niezwykle rzadko.

 

Błysk, Szczerbiec i Varsovia – to drużyny, biorące udział w warszawskim turnieju „Przy Kopcu” który odbył się w roku 1940. W większości byli to chłopcy ze Śródmieścia, Ochoty, Woli, przyszli męczennicy Oświęcimia i egzekucji ulicznych, bohaterowie „Parasola Zośki” i barykad warszawskich. Te pierwsze rozgrywki pomimo, że nie brały w nich udziału znane kluby, miały ogromne znaczenie. Generowały energię i inicjatywę działaczy, aktywizowały wielu świetnych

piłkarzy, powoływały do życia nowe drużyny.

 

Na mecze mimo urządzanych wówczas ulicznych łapanek przychodziło po kilka tysięcy widzów. Widowisko funkcjonowało bez radia, prasy i afiszów. Zaufanie i dobre relacje między ludźmi pozwalały trwać z sukcesem lidze w okresie wojny.

 

Leszek Rylski, patron kampanii Piłka jest piękna 1939-1945 oraz uczestnik wojennych rozgrywek piłkarskich, motywację do gry miał zawsze, gdyż jak twierdzi “piłka nożna zawsze była wolna”.

Takie historie pragniemy promować, aby pamięć o bohaterach tamtych czasów nigdy nie wygasła.

 

Fundacja Piłka jest Piękna zaprasza do poparcia, popularyzacji, współpracy.