Futsal

Futsal, dawniej znany w Polsce jako  piłka nożna halowa pięcioosobowa, to odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Gra w futsal w odróżnieniu od tradycyjnej piłki trawiastej jest o wiele bardziej dynamiczna, sytuacja w meczu potrafi w ciągu minuty obrócić się o 180 stopni. W meczach futsalowych wpada o wiele więcej goli przez co dyscyplina ta jest bardzo widowiskowa. Bardzo charakterystyczną cechą spotkań futsalowych jest zatrzymywany czas. Dzięki temu połowa meczu trwa 20 minut efektywnego czasu gry. W jednej drużynie gra 5 zawodników, zmiany można przeprowadzać w systemie hokejowym. Pierwsze Mistrzostwa Polski w futsalu odbyły się w 1989 roku, z kolei reprezentacja Polski tej dyscypliny została powołana w roku 1992 – pierwszy mecz rozegrany z Rosją zakończył się wynikiem 7:7. Obecnie rozgrywki ligowe w Polsce toczone są systemem "jesień-wiosna" na trzech poziomach, tj: Ekstraklasie, I lidze (2 grupy) i II lidze (6 grup). Ponadto rozgrywane są turnieje o Puchar i Superpuchar Polski, a od sezonu 2007/2008 odbywają się rozgrywki ligowe kobiet.