AMP Futbol - Zasady

Kto może grać w AMP Futbol?

Każdy po jednostronnej amputacji, lub z wadą kończyny. W trakcie rozgrywki nie używa się protez. Dozwolone są jedynie kule łokciowe. Zawodnicy w polu mogą występować z wadami/amputacjami nogi a bramkarze wadami/amputacjami ręki

Rozmiar boiska, ilość osób w drużynie, czas gry.

Grać można na sztucznej i naturalnej nawierzchni. Nieprawdą jest stwierdzenie, że kule niszczą murawę. Boisko ma wymiary 60 x 30 metrów, a bramka 2 x 5 metrów. Czas gry to 2 x 25 minut z przerwą 10 minutową. W każdej z drużyn występuje 6 piłkarzy plus bramkarz i rezerwowi.

Zasady które różnią Amp Futbol od tradycyjnej piłki nożnej.

1. Umyślne zagranie kulą traktowane jest jak zagranie ręką. Tak samo traktowane jest zagranie piłki kikutem.

2. Nie ograniczona liczba zmian, których można dokonywać w dowolnym momencie meczu za przyzwoleniem sędziego. Zawodnik, który opuścił plac gry może wrócić na boisko przy kolejnej zmianie. W trakcie jednej zmiany można wymienić maksymalnie dwóch zawodników

3. Auty wykonywane są jak rzuty pośrednie.

4. Bramkarz nie może opuszczać pola karnego. Jeżeli to zrobi w sposób celowy otrzymuje czerwoną kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut karny. Taka sama kara spotyka zawodnika, który faluje przeciwnika za pomocą kuli

5. Wślizgi są zabronione. Ich wykonanie skutkuje rzutem wolnym dla drużyny przeciwnej