UEFA EURO 2012  

Jak to się zaczęło?

W pierwszej połowie 2003 roku Piłkarska Federacja Ukrainy (FFU) zaproponowała, aby wspólnie z Polską zorganizować mistrzostwa Europy. Pomysł kiełkował w głowach piłkarskich prominentów z obu państw do jesieni tego samego roku, kiedy to we Lwowie PZPN wraz z FFU podjął decyzję o kandydowaniu na organizatorów trzeciej co do wielkości imprezy sportowej na świecie.

    
  

Etap  przed Cardiff

Wiosna 2003. Powstaje wstępna koncepcja zorganizowania ME na Ukrainie. Prezentacji dokonał prezes Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (FFU) Hryhorij Surkis. Związek ukraiński uznał jednak, iż Ukraina w pojedynkę nie ma szans na organizacje tak dużej imprezy i dlatego zaprosił do współpracy, a w końcowym rozrachunku, przekonał do swojego pomysłu władze Polskiego Związku Piłki Nożnej.

 

    
  

Ojcowie Euro

Przyznanie Polsce i Ukrainie praw do organizacji turniejów finałowych Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 jest historycznym wydarzeniem. Do tej pory nasz kraj nigdy nie gościł uczestników turniejów finałowych imprez sportowych tej rangi. Ten sukces zawdzięczamy całym sztabom ludzi, dziesiątkom organizacji, które włożyły mnóstwo serca i zapału w przygotowanie oferty naszej kandydatury.