O projekcie


Piłka nożna uważana jest za najpopularniejszy sport w Polsce, jednak mało kto zna historię polskiej piłki. Kibicom szczególnie mgliście rysuje się obraz polskiej piłki w najcięższym historycznie czasie – podczas II wojny światowej.


Dzięki akcji „Piłka jest Piękna 1939-45” pragniemy przybliżyć społeczeństwu sylwetki odważnych piłkarzy, działaczy i kibiców, którzy mimo ogromnego ryzyka z jakim wiązało się uprawianie sportu w czasach okupacji, nie porzucili swoich pasji. Przez cały okres II wojny światowej trwały w Polsce rozgrywki piłkarskie. Mimo wszystkich trudności i okrucieństwa tamtych czasów znaleźli się piłkarze, którzy mieli motywację i siłę, aby stworzyć równoległy świat rywalizacji i walki na zupełnie innym poziomie. Grających w czasach wojny piłkarzy cechowało wyjątkowe morale, rycerskość, poszanowanie przeciwnika i przepisów. Kontuzje zdarzały się niezwykle rzadko.


Błysk, Szczerbiec i Varsovia – to drużyny, biorące udział w warszawskim turnieju „Przy Kopcu”, który odbył się w roku 1940. W większości byli to chłopcy ze Śródmieścia, Ochoty, Woli, przyszli męczennicy Oświęcimia i egzekucji ulicznych, bohaterowie z odziałów „Parasola” i ”Zośki” oraz barykad warszawskich. Te pierwsze rozgrywki generowały energię i inicjatywę działaczy, aktywizowały wielu świetnych piłkarzy, powoływały do życia nowe drużyny. Na mecze mimo urządzanych wówczas ulicznych łapanek przychodziło po kilka tysięcy widzów. Widowisko funkcjonowało bez radia, prasy i afiszów. Zaufanie i dobre relacje między ludźmi pozwalały trwać z sukcesem lidze w okresie wojny. Leszek Rylski, patron kampanii Piłka jest piękna 1939-1945 oraz uczestnik wojennych rozgrywek piłkarskich motywację do gry miał zawsze, gdyż jak twierdzi “piłka nożna zawsze była wolna”.

 

W dziale DO POBRANIA znajdziecie bardzo interesujące materiały prasowe i artykuły dotyczące futbolu w czasach wojennych.