Podsumowanie I edycji FRPN
I FORUM ROZWOJU PIŁKI NOŻNEJ - podsumowanie
25 marca 2013 r. odbyła się pierwsza edycja Forum Rozwoju Piłki Nożnej zorganizowana przez Fundację Piłka jest Piękna. Forum odbyło się w Akademii Leona Koźmińskiego – najlepszej szkole niepublicznej w kraju pod względem osiągnięć sportowych i edukacyjnych.
Punktem wyjścia do organizacji Forum były postulaty manifestu Fundacji Piłka jest Piękna na rzecz Rozwoju Piłki Nożnej. To on wskazał 4 kluczowe obszary niezbędne do rozwoju piłki nożnej w naszym kraju. I Forum Rozwoju Piłki Nożnej skupiło się na 3 z nich:
1. Piłka Nożna – powszechny i zdrowy styl życia
2. Zintegrowany system szkolenia piłkarskiego
3. Zaangażowanie biznesu w rozwój polskiej piłki nożnej
Forum zostało otwarte przez Krzysztofa Bąka – Prezesa Fundacji Piłka jest Piękna i dr hab. Witolda Bieleckiego – Rektora Akademii Leona Koźmińskiego.
W dyskusjach na powyższe tematy udział wzięli eksperci z różnych obszarów związanych z piłką nożną i biznesem, członkowie Fundacji oraz osoby, którym dobro piłki nożnej leży na sercu. Poniżej przedstawiam najważniejsze postulaty refleksje z Forum.
Panel I: Piłka Nożna – powszechny i zdrowy styl życia
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Paneliści:
Mateusz Widłak – AMP Futbol Polska
Wojciech Dudek - Playarena
Dariusz Dziekanowski – Klub Wybitnego Reprezentanta
Jacek Purski – Storzyszenie Nigdy Więcej
Postulaty i niezbędne kierunki działania:
Futbol to zdrowie przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa, ostrożności i przeprowadzenia odpowiedniej rozgrzewki. Piłka Nożna pomaga zredukować stres i utrzymuje organizm w dobrej formie. W celu rozwoju powszechności piłki nożnej konieczne jest przedstawianie prawdziwego obrazu atmosfery na stadionach, która jest lepsza i bezpieczniejsza niż funkcjonuje to w percepcji większości osób.
Piłka nożna łączy narodowości i kultury i powinna być szerzej wykorzystywana do eliminowania podziałów społecznych.
Niezbędne jest szersze udostępnianie obiektów sportowych dla wszystkich zainteresowanych, obecnie nadal jest zbyt wiele boisk i hal, które są zamykane przed lokalną społecznością. Potrzebne są rozwiązania polegające na zwiększeniu liczby osób animujących wydarzenia sportowe. Jest za dużo stróżów, a za mało organizatorów rozgrywek na boiskach szkolnych, orlikach, OSiRach i MOSiRach.
Administracja Państwowa oraz związki piłkarskie powinny promować rodzinne uprawianie sportu, rodzinny udział w wydarzeniach sportowych, tak aby piłka nożna nie była sportem jedynie chłopców i mężczyzn.
W Polsce mamy zarejestrowanych ok. 500 tysięcy piłkarzy. Dla porównania w Niemczech jest obecnie zarejestrowanych 6,3 mln zawodników. Każdy zawodnik jest ubezpieczony przez Państwo. Takich rozwiązań brakuje w Polsce i do tego należy dążyć.
Statystycznie w Polsce większy odsetek niepełnosprawnych uprawia sport niż osób w pełni sprawnych. Polakom brakuje determinacji i chęci. Potrzebne są programy społeczne promujące powszechne uprawianie sportu i wspólne spędzanie czasu na boisku.
Panel II: Zintegrowany system szkolenia piłkarskiego
Prowadzący: Paweł Kaczmarczyk
Paneliści:
Marzena Małaszkiewicz – Gimnazjum nr 48 Warszawa
Przemysław Olewnik - Socatots Polska Sp. zo.o.
Zdzisław Łazarczyk – Mazowiecki ZPN
Marek Dragosz – Reprezentacja AMP Futbolu
Piotr Zasada – Mazowiecki ZPN i gimnazjum nr 48
Grzegorz Faberski – Fun Football Academy
Tomasz Zabielski – Main Events
Postulaty i niezbędne kierunki działania:
Brak zintegrowanego systemu szkolenia zawodników w Polsce. Obecnie funkcjonuje 18 ośrodków szkolenia młodzieży w Polsce, które działają indywidualnie bez jakiejkolwiek współpracy między sobą, bez jednolitego systemu działania. Brakuje środków na wynagrodzenia dla trenerów i na szkolenia. Infrastruktura sportowa jest niewystarczająca. Brakuje ośrodków szkolenia. Na kilkadziesiąt tysięcy zawodników trenujących na Mazowszu jest raptem kilka szkółek trenujących ok. 1500 zawodników.
Na wytrenowanie zawodnika potrzeba 10 000 godzin szkolenia. Przy 20 godzinach treningu tygodniowo daje to 10 lat szkolenia. Obecnie liczba godzin w szkołach i klubach jest kilkukrotnie niższa co uniemożliwia w naszym kraju wytrenowanie profesjonalnych piłkarzy na wysokim poziomie.
Niezbędne jest wczesne rozpoczęcie szkolenia i zwiększenie liczby treningów i lekcji wychowania fizycznego, tak aby szkolenie trwało 5-10 lat, a nie 20 – 30 lat ile jest potrzebne przy obecnych realiach. Szkolenie zawodników powinno rozpoczynać się jak najwcześniej już w wieku przedszkolnym. W pierwszych latach szkolenie powinno koncentrować się na koordynacji ruchowej i umiejętnościach indywidualnych. Następnie na taktyce i zespołowości. Dopiero na końcu na wynikach meczów.
Brakuje w naszym kraju odnawiania licencji trenerskich. Obecnie licencje są wydawane dożywotnio, bez mobilizowania trenerów do ciągłego odnawiania wiedzy i umiejętności. Trenerzy bramkarzy w Polsce nie mają systemu licencyjnego w ogóle. Nie ma określonych wymogów jakościowych w zawodzie trenera bramkarzy, brakuje kontroli umiejętności trenerów. Jest to ewenement w Europie.
W Polsce nie potrzeba jednego identycznego systemu szkolenia. Powinien on być zróżnicowany w szkołach publicznych, klubach piłkarskich i szkółkach w związku z różną infrastrukturą i możliwościami organizacyjnymi. Trzeba jednak systemu szkolenia obejmującego większą liczbę dzieci i młodzieży, wspólnych wytycznych jakości z możliwością dostosowania ich do wieku dziecka i możliwości organizacyjnych ośrodków.
Potrzebne są nowe systemy szkolenia dla trenerów. Wiele przepisów i zasad nie było zmienianych od lat 80-90 ubiegłego wieku. Potrzeba dialogu pomiędzy trenerami, większej liczby spotkań i możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń.
W Polsce należy stworzyć warunki do powszechnego grania w piłkę nożną. Dopiero przy powszechnym uprawianiu sportu można mówić o systemie selekcji. Na chwilę obecną nie ma gdzie prowadzić selekcji.
Brakuje środków finansowych na szczeblu samorządowym na szkolenie młodzieży i na infrastrukturę sportową. Potrzebne jest porozumienie pomiędzy Ministerstwem Sportu i Ministerstwem Edukacji w sprawie finansowania infrastruktury sportowej w szkołach podstawowych i średnich. Ministerstwo Sportu koncentruje się na wspieraniu Związków Sportowych, które z kolei dba o sport wyczynowy. Brakuje działań Ministerstwa skierowanych na rozwój sportu amatorskiego i powszechnego. Konieczne jest postulowanie w Sejmowej Komisji Sportu i Turystyki o zmianę finansowania sportu amatorskiego w Polsce.
PZPN powinien wymagać od klubów profesjonalnego szkolenia młodzieży i obowiązkowego prowadzenia akademii piłkarskich.
Panel III: Zaangażowanie biznesu w rozwój polskiej piłki nożnej
Prowadzący: Bogdan Basałaj
Paneliści:
Wiesław Wilczyński – Escola Varsovia FCB
Bartosz Dobrzyński – Kompania Piwowarska
Bogdan Milczarek – BM Active
Piotr Pietrzak – Havas
Postulaty i niezbędne kierunki działania:
Profesjonalna piłka nożna nie może funkcjonować bez współpracy z biznesem. Współpraca pomiędzy biznesem i piłką nożną powinna opierać się na partnerstwie.
Firmy angażujące się finansowo w piłkę nożną narzekają na brak partnerów po stronie klubów piłkarskich. Jakość ofert szykowanych przez kluby dla firm partnerskich jest niska. Brakuje otwartości i partnerskiego podejścia do współpracy z sponsorami. Firmy szukają możliwości zwiększenia sprzedaży poprzez współpracę z klubami piłkarskimi, celem firm nigdy nie będzie budowa silnego klubu piłkarskiego.
Firmy w ramach współpracy mogą wesprzeć organizacyjnie kluby piłkarskie i podzielić się wiedzą. Kluby podchodzą do współpracy płytko, oczekują jedynie pieniędzy niezależnie od rodzaju firmy sponsorującej. Kluby nie szykują ofert dopasowanych do potrzeb firm sponsorujących.
Problemem dla klubów w pozyskiwaniu partnerów finansowych jest niski poziom piłki nożnej w Polsce, zarówno na poziomie klubów jak i reprezentacji. Firmom brakuje długofalowych strategii w klubach piłkarskich. To utrudnia ustalenie konkretnych zasad współpracy pomiędzy klubem i firmą na kilka lat.
Klubom piłkarskim w Polsce brakuje wsparcia ze strony samorządów i państwa. Pomimo zapisu w konstytucji o szczególnym wspieraniu sportu dzieci i młodzieży przez państwo polskie organizacje pożytku publicznego szkolące młodzież muszą regularnie ponosić ogromne koszty wynajmu terenów i boisk od miasta i gminy.
Kluby i organizacje oczekują większego wsparcia w postaci łatwiejszego i tańszego dostępu do infrastruktury sportowej. Konstytucja Polska w artykule 68, punkcie 5. stanowi: „Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży”.
Państwo polskie nie szuka nowych sposobów na zachęcenie firm do inwestycji w rozwój sportu amatorskiego i wyczynowego. Brakuje ulg podatkowych dla klubów, które realizują poprzez swoją działalność szkoleniową misję społeczną.
Ustawa o podatku dochodowym i VAT dyskryminuje kluby piłkarskie gdyż nie bierze pod uwagę specyfiki ich działania i uniemożliwia klubom odzyskanie poniesionych kosztów z tytułu podatku VAT.
W Polsce brakuje inicjatyw sportowych skierowanych do młodych ludzi. Coca Cola wspiera w Hiszpanii 17 000 inicjatyw rocznie. W Polsce kilkadziesiąt razy mniej.
Paweł Kaczmarczyk